Akí sú?

Podľa Dr. Bruce Fogle ( Atlas psov do vrecka, r. 2000 )

„Je to skutočne svojrázne plemeno, doslova psí typ pana Jekylla a Hyda. Pravdepodobne nenájdeme iné plemeno, ktoré by tak milovalo svoju rodinu a súčasne voči neznámym, vrátane veterinárov, vystupovalo tak bojovne. Svoje city a oddanosť venuje jedine členom svojej ľudskej rodiny. Akonáhle vidí iného psa alebo iné zviera, jeho povaha sa celkom zmení a stáva sa z neho neľútostný ničiteľ.“

No neviem, chováme toto plemeno v počte dva jedince už takmer dva roky, veterinár k nám chodí primerane potrebe, ale u nás riskuje tak maximálne „smrť“ ulízaním a modriny od radostne roztočených chvostov.

Vedieme pomerne spoločensky a pracovne pestrý život, takže máme dosť často doma pracovné stretnutia aj kamarátske návštevy, ale naši psi rovnako radostne vítajú človeka či už ho vidia prvý krát alebo dvadsiatyôsmy.
A to je na tomto plemene to úžasné, na človeka automaticky prechádza ich dobrá nálada zo stretnutia a vôbec nie je podstatné či sa vraciate z práce domov po celom dni alebo po dvoch minútach po vynesení smetí.
Mali sme doma ešte dôchodkyňu plemena chow-chow, ale medzi týmito našimi dvoma fenkami nikdy nedošlo k absolútne žiadnemu konfliktu, čo nemôžem povedať o spoločnom spolužití dvoch feniek čauov, ktoré sme mali spolu pred pár rokmi.

Jediný skutočne hrôzyplný okamih sme s našou fenkou Kerri Fransimo Bohemia zažili pri nakupovaní jej prvých hračiek po tom, ako sme si ju sedemtýždňovú priniesli domov.
Asi štvorročné chlapča sa k nám prikmotrilo ( fenku sme mali na rukách ) a chcelo ju pohladkať, keď sa v tom k nám prihnala jeho matka a s výkrikom „veď je to bojový pes!“ a chlapca odtiahla. Zrejme si pripadala ako hrdina – záchranca.

Ale inak staffordšírsky bulteriér naozaj prináša viac radosti ako starostí ( okrem situácií, keď ho musíte chrániť vlastným telom pred znalcami psích plemien a zúrivých čitateľov bulváru ), je to malý pes s veľkou dušou, v pohode bude s vami vegetiť v byte na gauči, vyštartuje a zvládne s vami túru do Jánošíkových dier, vyštverá sa na Kubínsku hoľu, zalezie s vašimi deťmi a ich kamarátmi pod deku do postele a do rána sa nepohne.

A bude vám ležať pri nohách aj pri pokuse písať toto „literárne dielo“. Je to pes do dobrého počasia aj do metelice, veselý spoločník pri vašich cestách aj pri pohodových posedeniach pri káve.Chce len jedno : mať možnosť byť s vami, vyblázniť sa pri vás, pohrať sa, popracovať a bude šťastný a spokojný.
Vadia mu len dve veci : nuda a predsudky “ malých “ ľudí!